Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Gorzowska policja szkoli bankowców jak przeciwdziałać oszustwom

Data publikacji 10.03.2020

Gorzowska policja w ramach projektu „Pomóż seniorowi powiedzieć NIE wnuczkowi” rozpoczęła cykl szkoleń z pracownikami banków. Wszystko po to, aby wspólnie przeciwdziałać oszustwom m.in „na wnuczka” i „na policjanta”, w których ofiary często decydują się wziąć kredyt, by spełnić żądania przestępców. Policjanci będą cyklicznie przeprowadzać warsztaty dla bankowców .

W dniu dzisiejszym policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. spotkali się z pracownicami Banku Pocztowego na ul. Jagiellończyka, gdzie przeprowadzili warsztaty, które miały na celu wspólne opracowanie algorytmu postępowania w razie powzięcia podejrzenia, że klient może paść ofiarą oszustów. Celem szkoleń jest podniesienie świadomości pracowników banków i zwrócenie uwagi na zagrożenie, jakim są oszustwa dokonywane na osobach starszych.

Próby oszustw metodą „na wnuczka” i „na policjanta”, niestety wciąż zdarzają się bardzo często. Schemat jest zazwyczaj podobny - przestępcy wyszukują w książce telefonicznej osoby o imionach, które mogą wskazywać, że mają do czynienia z kimś w starszym wieku i dzwonią do nich. Teraz najczęściej podszywają się pod policjantów. Wymyślają numery legitymacji służbowych, przestrzegają przed innymi oszustami i każą wziąć udział w „prowokacji”. Szczegółów oczywiście policjanci nie zdradzają, żeby nie ułatwiać pracy przestępcom. Wiadomo jednak, że ów algorytm to procedura, dzięki której pracownik banku już na etapie rozmowy z klientem będzie się mógł zorientować, że wpadł on w sidła oszustów. Wtedy powiadomiona zostanie policja i swoimi metodami operacyjnymi namierzy przestępców.

Pamiętajmy, aby bezwzględnie zgłaszać wszystkie przypadki oszustw. Policjanci muszą mieć wiedzę na temat tych zdarzeń, aby łączyć je ze sobą i skutecznie ścigać ich sprawców.

 

 

 

wyk.kom. Magdalena Ziętek

Wydział Prewencji

KMP w Gorzowie Wlkp.

  • policjantka szkoli pracowników banku
  • przeszkoleni pracownicy wiedzą jak reagować w przypadku podejrzenia, że starsza osoba jest ofiarą przestępstwa